احادیث و سخنان

احادیث امام صادق در مورد دوستدار علی علیه السلام

امام صادق علیه السلام :
إنَّ وَلِیَّ عَلِیٍّ علیه السلام لا یَأکُلُ إلاَّ الحَلالَ ؛ لأَِنَّ صاحِبَهُ کانَ کَذلِکَ . . . أما وَالَّذی ذَهَبَ بِنَفسِهِ ، ما أکَلَ مِنَ الدُّنیا حَراما قَلیلاً ولا کَثیرا حَتّی فارَقَها ، ولا عَرَضَ لَهُ أمرانِ کِلاهُما لِلّهِ طاعَهٌ إلاّ أخَذَ بِأَشَدِّهِما عَلی بَدَنِهِ ، ولا نَزَلَت بِرَسولِ اللّه ِ صلی الله علیه و آله شَدیدَهٌ قَطُّ إلاّ وَجَّهَهُ فیها ثِقَهً بِهِ ، ولا أطاقَ أحَدٌ مِنَ هذِهِ الاُمَّهِ عَمَلَ رَسولِ اللّه ِ صلی الله علیه و آله بَعدَهُ غَیرُهُ ، ولَقَد کانَ یَعمَلُ عَمَلَ رَجُلٍ کَأَنَّهُ یَنظُرُ إلَی الجَنَّهِ وَالنّارِ .
ولَقَد أعتَقَ ألفَ مَملوکٍ مِن صُلبِ مالِهِ ، کُلُّ ذلِکَ تَحَفّی
امام صادق علیه السلام : دوستدار علی علیه السلام جز حلال نمی خورَد؛ زیرا رهبرش چنین بود . سوگند به خدایی که جان او را گرفت ، از مال دنیا حرامی را تناول نکرد ، نه کم و نه زیاد ، تا از دنیا رحلت کرد . و هیچ گاه دو کار بر او عرضه نشد که در هر دو مورد ، خشنودی خدا بود ، جز آن که سخت ترینش را بر جسم خود برمی گزید ، و هیچ حادثه دشواری بر پیامبر صلی الله علیه و آله روی نیاورد ، جز آن که به جهت اطمینان و اعتماد ، علی علیه السلام را بدان مأمور کرد . هیچ یک از امّت اسلامی
توان انجام دادن کارهای پیامبر صلی الله علیه و آله را جز او نداشت . وی مانند کسی رفتار می کرد که به بهشت و جهنّم می نگرد . هزار برده از ثروت خویش ، آزاد ساخت ، که همه آن ، حاصل دست رنج و عرق پیشانی اش بود و این همه را به خاطر خداوند عز و جل و رهایی از آتش ، انجام می داد . غذای او سرکه و روغن زیتون بود و شیرینی اش خرما ، اگر بدان دست می یافت . لباسش کرباس بود و اگر لباس بلند بود ، قیچی می خواست و آن را کوتاه می کرد .
تحفّی : بالغ، أو من الحَفا : وهو رقّه القدم (لسان العرب : ج ۱۴ ص ۱۸۶ ـ ۱۸۷) .
برگرفته از کتاب ۲۵۹۱ حدیث از امام صادق علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *