نقش اجتماعی

اهل بیت همگام با مردم‌

در زندگی امام صادق علیه‌السلام سوژه‌ها و رفتارهای الگو بسیار به چشم می‌خورد. آنان در اندیشه و رفتار اسوه بر همگانند. از جانب دیگر زندگی مردم همراه با تفاوت‌های فراوان است؛ هیچ گاه زندگی همه اقشار جامعه یکسان نمی باشد.
امامان در عین برخورداری از نعمت‌های الهی در دنیا همواره در زندگی از نعمت های الهی در «سطح عموم مردم» بهره مند بوده و چه بسا از سطح زندگی مردم نیز به مراتب فروتر بودند.
در همین راستا امام همام، صادق آل محمد علیه‌السلام می‌فرماید: برترین زندگی، زندگی همسان با مردم و در هزینه‌هایی همچون مسکن، مرکب، مطعم و ملبس و… همراه دیگران بودن است. شخص نباید فراتر از دیگران باشد، فخیر لباس کل زمان لباس أهله. [۲۴۶].
[صفحه ۹۸]
رویکرد دیگر این سخن آن است که در شرایطی که مردم از وفور نعمت بهره مند هستند و سطح زندگی آنان از تنگناها عبور کرده است و از زندگی با گشایش و نعمت بهره ورند، همگام با مردم بودن عترت، هیچ گونه چالشی با شؤون عترت که میزان زهد و تقوا می‌باشد، ندارد. این پیام امام صادق علیه‌السلام نیز در چنین فضایی از امام صادر شده است. هنگامی که لباس نو بر تن امام مشاهده می‌کنند بر آنان انگیزه سؤال است که امیرالمؤمنین علیه‌السلام از این لباس‌ها بهره نمی گرفت شما چگونه بهره ورید! امام در پاسخ این شبهه، تفاوت زمان‌ها را گوشزد نموده آنگاه می‌فرماید: بهترین لباس، لباس همگون با مردم است، فخیر لباس کل زمان لباس أهله. [۲۴۷] بر این اساس روی کرد صحیح از این گفتار و رفتار امام که هر دو صحیح و میزان الگوی رفتار برای همگان در شرایط متفاوت می‌باشند، بدست می‌آید.
برگرفته از کتاب امام صادق علیه السلام الگوی زندگی نوشته آقای حبیب الله احمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *