احادیث و سخنان

تأثیر ولایت اهل بیت در روایات

یک مسأله اساسی که منشأ خیلی از ابهامات شده، این است که برخی گمان می کنند چون ولایت ائمه اطهار علیهم السلام را قبول دارند، اگر هر گناهی را انجام دهند، آمرزیده می شوند و از طرف دیگر اگر کسی ولایت ائمه علیهم السلام را قبول نداشته باشد، هر چند عبادات زیادی انجام دهد، خداوند از او نمی گذرد و به جهنم می رود.
بر این اساس – و با توجه به روایات زیادی که در این باره وجود دارد – کسانی تصور می کنند همین که شیعه هستند و ائمه اثنا عشر را دوست دارند، اگر گناهی نیز مرتکب شوند، مشمول شفاعت ائمه معصومین علیهم السلام قرار می گیرند. آنها چنین می پندارند که اگر بر فرض در روضه ی امام حسین علیه السلام شرکت کنند و خود را شبیه گریه کنندگان قرار دهند، با توجه به روایت: «من بکی او ابکی او تباکی للحسین وجبت له الجنه» [۶۵] همه ی گناهانشان
[صفحه ۸۵]
آمرزیده می شود. اگر کسی با این دید به روایت نگاه کند، از یک طرف باعث می شود دیگر هیچ ابایی از گناه کردن نداشته باشد؛ زیرا فکر می کند مثلا سینه زدن در یک شب عاشورا و تباکی برای سیدالشهدا علیه السلام، جبران همه ی گناهان او را می کند، از سوی دیگر چنین فردی نسبت به کسانی که امامت ائمه معصومین علیهم السلام را قبول ندارند، بیش از حد بدبین می شود. روایتی هم به این مضمون داریم که اگر کسی ولایت اهل بیت علیهم السلام را قبول نداشته باشد، اگر بین رکن و مقام عبادت کند به طوری که مثل مشک خشکیده ای شود، خداوند او را به جهنم می برد.
صرف نظر از این که آیا سند چنین روایاتی صحیح است یا خیر، بیان چند نکته در این خصوص ضروری است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.
پندهای امام صادق(ع)به رهجویان صادق نوشته آقای محمد تقی مصباح یزدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *