احادیث و سخنان

حدیث امام صادق در وفای به عهد

ثلاثه لا عذر لاحد فیها: أداء الامانه الی البر و الفاجر و الوفاء بالعهد الی البر و الفاجر و بر الوالدین برین کانا او فاجرین. [۱۶۱].
هیچ عذری در رابطه با سه چیز از هیچ کس پذیرفته نیست: ۱٫ادای امانت به نیکو کار و تبهکار ۲٫وفای به عهد به نیکوکار و گنهکار ۳٫نیکی به والدین چه نیکوکار باشند یا زشت کردار.
امام صادق علیه السلام
روزی یکی از یاران امام صادق علیه السلام با خانواده اش عازم مکه بود؛ از اینرو نزد حضرت علیه السلام آمد و ده هزار درهم داد و گفت:
«با این پول برای من خانه ای خریداری فرما تا پس از بازگشت از مکه در آن ساکن شویم.»
پس از بازگشت از مکه امام صادق علیه السلام او را با خانواده اش در منزل خویش جای داد و فرمود:
«برای تو خانه ای خریداری نمودم که محدوده ی نخست آن به
[صفحه ۱۷۴]
رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم و از سوی دیگر به علی علیه السلام و سمت دیگرش به امام حسن علیه السلام و طرف دیگر آن به امام حسین علیه السلام مرتبط است.»
او پس از شنیدن این سخنان گفت:
«قبول کردم و به این معامله راضی شدم.»
امام صادق علیه السلام آن مبلغ را بین مستمندان خاندان رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم تقسیم نمود و سندی تنظیم کرده و به آن مرد داد.
پس از چندی آن مرد عازم وطن خود شد و بعد از دیدن اقوام و بستگان بیمار گشت و اقوام و خویشان خود را طلبید و وصیت نمود که وقتی از دنیا رفت، ورقه ای را که امام صادق علیه السلام به وی داد، با او دفن کنند. هنگامی که مرد از دنیا رفت، آن نوشته را با او دفن نمودند و روز بعد که بر سر مزار او باز گشتند، بر قبر وی نوشته شده بود:
«و فی لی جعفر بن محمد.»
جعفر بن محمد به عهد خود وفا نمود. [۱۶۲].
[صفحه ۱۷۵]
برگرفته از کتاب صبح صادق :قصه های زندگی امام صادق علیه السلام نوشته آقای محمد حسین مهر آیین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *