احادیث و سخنان

سخنان امام صادق در جواب امامان به یک سؤال

موسی بن اشیم گفت: خدمت امام صادق – علیه السلام – شرفیاب شدم، و از حضرتش درباره ی مطلبی سؤال کردم، پاسخی به من دادند، در حالی که نشسته بودم
[صفحه ۱۴]
شخصی وارد شد و درباره ی همان مطلب سؤال کرد، امام پاسخ دیگری که مخالف پاسخ من بود دادند، و هنگامی که شخص سومی آمد و درباره ی همان مطلب سؤال کرد، پاسخ امام به او غیر از پاسخ من و پاسخ شخص دوم بود، این مطلب باعث ترس من شد و بر من سنگین آمد.
هنگامی که همه رفتند و تنها شدیم، حضرت به من نگاه کردند و فرمودند: ای ابن اشیم؛ گویا از آنچه پیش آمد نگران و ناراحت شدی؟
گفتم: بله – فدایت شوم – نگران و در تعجبم چگونه به یک سؤال سه پاسخ داده شد.
حضرت فرمودند: ای ابن اشیم، خداوند امر مدیریت مملکتش را به داود واگذار کرد (تا هر طور که مناسب دید حکومت کند.) و فرمود: (هذا عطاؤنا فامنن أو أمسک بغیر حساب) [۵] «این عطای ما است، به هر کس که می خواهی (و صلاح می بینی) ببخش، و از هر کس که می خواهی امساک کن، و حسابی بر تو نیست (تو امین هستی)».
و امر دین (و نحوه ی بیان آن را) به پیامبرش محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – واگذار کرد (تا هر طور که صلاح می داند این کار را انجام دهد) و فرمود: (ما آتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا) [۶] «آنچه را رسول خدا برای شما آورده بگیرید (و اجرا کنید) و از آنچه نهی کرده خودداری نمایید».
و خداوند به ما واگذار نمود آنچه را به رسول اکرم محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – واگذار نمود، پس نگران و ناراحت مشو. [۷].
۲- ابن حازم گوید: به امام صادق – علیه السلام – عرض کردم: چگونه است که من از شما مطلبی را می پرسم، و شما پاسخ مرا می گوئید سپس دیگری به نزد شما می آید و به او در همان زمینه پاسخ دیگری می دهید؟
[صفحه ۱۵]
فرمود: ما مردم را (به اندازه ی عقلشان) زیاد و کم جواب می گوئیم.
گفتم: آیا اصحاب پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – بر آن حضرت راست گفتند یا دروغ بستند؟
فرمود: راست گفتند.
گفتم: پس چرا اختلاف پیدا کردند؟
فرمود: مگر نمی دانی که مردی خدمت پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – می آمد و از او مسأله ای می پرسید، و آن حضرت جوابش را می فرمود، و بعدها به او جوابی می داد که جواب اول را نسخ می کرد، پس بعضی از احادیث بعض دیگر را نسخ کرده است. [۸].
برگرفته از کتاب گنجینه نور پرسش های مردم و پاسخ های امام صادق علیه السلام نوشته آقای احمد قاضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *