احادیث و سخنان

سخنان امام صادق در مورد انکار دلایل

ابن ابی عمیر از محمد بن حکیم و او از ابو مسروق روایت می کند که گوید: به امام صادق – علیه السلام – عرض کردم: ما با مردم سخن می گوئیم (درباره ی امامت شما) و به فرمایش خدای عزوجل: (أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و أولی الأمر منکم) [۵۸۶] «اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولی الامر را» استدلال و احتجاج می کنیم، آنها می گویند: این درباره ی فرماندهان سریه نازل شده است.
ما استدلال و احتجاج می کنیم بر آنها با فرمایش خدا: (قل لا أسألکم علیه أجرا الا الموده فی القربی) [۵۸۷] «سرپرست و ولی شما، تنها خدا است… تا آخر آیه» آنها می گویند: این درباره ی مؤمنین نازل شده است.
ما استدلال و احتجاج می کنیم بر آنها با فرمایش خدا: «بگو: من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی کنم جز دوست داشتن خویشاوندان» آنها می گویند: این آیه درباره ی خویشاوندان مسلمانان نازل شده است.
(راوی می گوید:) هیچ دلیل و آیه ای در ذهنم نبود مگر اینکه آن را برای امام ذکر نمودم.
حضرت فرمود: اگر چنین شد، آنها را دعوت به مباهله کن.
عرض کردم: چه کار کنم؟
حضرت فرمود: خودت را سه روز آماده کن – و گمان می کنم حضرت فرمود: روزه بگیر و غسل کن، و تو و او (طرف مقابل) به بیابان بروید و آنجا انگشتان دست راست خود را در انگشتان او قرار بده، و از خود آغاز کن – و بگو:
[صفحه ۲۶۶]
«اللهم رب السماوات السبع و رب الأرضین السبع عالم الغیب و الشهاده الرحمان الرحیم» اگر ابو مسروق حقی را انکار کرده است و باطلی را ادعا نموده است پس بر او از آسمان بلائی یا عذاب دردناکی را نازل کن.
سپس دعا را به سوی او برگردان یعنی بگو: اگر فلانی حقی را انکار کرده باشد، و باطلی را ادعا کرده است پس بر او بلائی یا عذاب دردناکی را از آسمان نازل کن.
سپس حضرت فرمود: زمانی نمی گذرد مگر اینکه خواهی دید که چگونه اثر دعای تو در او آشکار می شود، به خدا قسم؛ هرگز ندیدم کسی را که حاضر شود و این دعوت مرا به مباهله اجابت کند.
و به روایت ابوالعباس: انگشتان خود را در انگشتان او قرار می دهی سپس می گوئی: اگر فلانی حقی را انکار کرده است، یا به باطلی اقرار کرده است پس بر او نازل کن بلائی را از آسمان یا عذابی از ناحیه ی خودت، و هفتاد بار با او ملاعنه کن. [۵۸۸].
برگرفته از کتاب گنجینه نور پرسش های مردم و پاسخ های امام صادق علیه السلام نوشته آقای احمد قاضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *