از دیدگاه اهل بیت

مذهب جعفری زمان امام صادق

بخشی از زمان امامت امام صادق علیه‌السلام به دوران سراشیبی امویان بازگشت دارد که در این دوران حاکمان اموی سلطه کافی به محدوده حکومت خویش نداشتند. جریان‌های اجتماعی و فرهنگی از هر سو آنان را محاصره نموده بود. یکی از جریان‌های مهم اجتماعی همان تشکل همسوی اهل بیت (علیهم‌السلام) بود که موجب شکوفایی فرهنگی شد. امام باقر علیه‌السلام از فرصت پیش آمده به خوبی بهره برد و فقه و فرهنگ تشیع را شکوفا ساخت.
اکنون که زمان امام صادق علیه‌السلام فرا رسیده و ضعف حکومت اموی بیشتر آشکار شده – به گونه‌ای که به آشفتگی سیاسی انجامیده است – امام صادق علیه‌السلام از این فرصت بهترین بهره را در جهت شکوفایی فقه و فرهنگ اسلامی یعنی تشیع می‌برد.
از جانب دیگر در زمان عباسیان که هم زمان با بخش دیگر امامت امام صادق علیه‌السلام است، عباسیان تلاش فراوان بر رواج و توسعه فقه و فرهنگ فرقه‌های چالشگر اهل بیت علیه‌السلام داشتند که شرح آن گذشت.
اکنون امام صادق علیه‌السلام باید همت گمارد در برابر این جریان‌های بزرگ فرهنگی به چالش برخیزد تا فقه و فرهنگ اسلام و تشیع را شکوفا نموده و در برابر هجمه‌های فرهنگی و فقهی مقاومت نماید.
[صفحه ۲۴۷]
بدین خاطر است که مشاهده می‌شود امام صادق علیه‌السلام تلاش وافر به دایر نمودن مراکز علمی و حوزوی دارد. بر این امر پافشاری می‌کند تا حوزه فقه و فرهنگ هر چه بیشتر توسعه یافته و شکوفا شود.
این تلاش‌ها از دو بعد توسعه می‌یابد، هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی؛ از لحاظ کمی بیش از چهار هزار نفر در حوزه فقه و فرهنگ امام صادق علیه‌السلام گرد هم می‌آیند؛ [۵۴۲] از محضر امام بهره می‌برند. این افراد گروه گروه در موضوعات گوناگون مانند اعتقادی، فقهی، حقوق، طب، نجوم، ستاره شناسی و حتی فیزیک و شیمی بهره مند می شوند.
کیفیت فقه و فرهنگ در حوزه امام صادق علیه‌السلام آن گونه بارور و شکوفا می‌گردد که بیشترین نگاه فقهی و فرهنگی معارف را سخنان امام صادق علیه‌السلام شکل می‌دهند و این امر تا آنجا پیش می‌رود که مذهب تشیع و پیروان امام صادق علیه‌السلام را «مذهب جعفری» عنوان می‌دهند.
اکنون که قریب چهارده قرن از زمان امام صادق علیه‌السلام سپری شده است تمام حوزه‌های فقهی شیعه به پشتوانه احادیث امام صادق علیه‌السلام دایر می‌باشند. بسیاری از مدارک و احکام فقهی از سخنان امام باقر علیه‌السلام به ویژه فرزند برومندش صادق آل محمد تامین می شوند. از هیچ امامی به مقدار امام صادق علیه‌السلام سخن و سند در حوزه فقه و فرهنگ صادر نشده است.
امام صادق علیه‌السلام با دایر نمودن حوزه بزرگ و با پرورش شاگردان فراوان متخصص در رشته‌های گوناگون به ویژه فقه و حقوق توانست افزون بر شکوفا سازی فقه و فرهنگ تشیع، در برابر هجمه حاکمان بنی عباسی مقابله نماید. امام صادق علیه‌السلام از این فرصت بهره وری می‌نماید و دانشگاهی را بنیان می‌نهد که بازدهی آن تا ابد پایدار می‌ماند. این دانشگاه همواره تشنه کامان را از سرچشمه کوثر صادق آل محمد علیه‌السلام سیراب می‌سازد.
[صفحه ۲۴۸]
برگرفته از کتاب امام صادق علیه السلام الگوی زندگی نوشته آقای حبیب الله احمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *