گسترش و ترویج علوم

معرفی عترت در دانشگاه امام صادق

عترت که عدل و همتای قرآن در زبان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم معرفی شد، هماره مورد عناد افراد نادان به ویژه معاند می‌باشد. به همین خاطر هماره دست‌هایی تلاش می‌کردند که چهره تابناک عترت را واژگون جلوه دهند و آنان را در جامعه منزوی سازند.
در برابر این تلاش‌ها شاخص‌های عترت مانند باقر العلوم علیه‌السلام و فرزند برومندش صادق آل محمد علیه‌السلام در تلاش هستند که چهره عترت را نمایان سازند، شؤون عترت را به مردم بیان کنند. مردم را از فضایل و برتری‌های عترت آگاه سازند.
امام صادق علیه‌السلام در معرفی عترت می‌فرماید: یا ابا بصیر نحن شجره العلم و نحن اهل بیت النبی و فی دارنا مهبط جبرئیل علیه‌السلام و نحن خزائن علم الله و نحن معادن وحی الله من تبعنا نجا و من تخلف عنا هلک حقا علی الله عز و جل. [۵۵۰] «ما درخت دانش هستیم؛ ما اهل بیت پیامبر می‌باشیم، خانه ما محل فرود جبرئیل است. ما خزائن دانش خدا و معاون وحی خدا می‌باشیم. به یقین آن کسی که از ما پیروی نمود، نجات یافت و آن کسی که با ما مخالفت نمود، نابود شد».
و می‌فرماید: ان لله حرمات ثلاث لیس مثلهن شیء کتابه و هو نوره و حکمته و بیته الذی جعل الناس قبله لا یقبل من احد توجها الی غیره و عتره نبیکم محمد صلی الله علیه و آله و سلم. [۵۵۱] «برای خدا سه قرقگاه دارای احترام که مانند ندارند، وجود دارد؛ یکی کتاب خدا که نور و حکمت خداست، دیگری خانه خدا که قبله گاه است و کسی نباید به سمت دیگری رو کند، سومی عترت پیامبر است».
و می‌فرماید: نحن تراجمه وحی الله و نحن خزان علم الله. [۵۵۲] «ما زبان گویای
[صفحه ۲۵۳]
وحی الهی هستیم، ما خزینه‌های دانش خدا می‌باشیم».
الناس ثلاثه عالم و متعلم و غثاء نحن العلماء و شیعتنا المتعلمون و سائر الناس غثاء [۵۵۳] «مردم سه گروه اند، دانشمند، دانش پژوه، و گروه سر گردان؛ دانشمندان ما، دانش پژوهان پیروان ما، و گروه سوم دیگرانند».
الواح موسی علیه‌السلام عندنا و عصا موسی عندنا و نحن ورثه النبیین. [۵۵۴] «الواح وحی موسی و عصای موسی نزد ماست، ما وارثان پیامبرانیم».
ان الصراط الینا، و ان المیزان الینا. [۵۵۵] «صراط (که مردم باید از آن عبور کنند) ما هستیم، میزان حق و باطل ما هستیم.» و می‌فرماید: قولوا فینا ما شئتم و اجعلونا مخلوقین. [۵۵۶] «ما را مخلوق قرار دهید (غلو نکنید) هر فضیلتی درباره ما بگوید صحیح است».
امام صادق علیه‌السلام خطاب به منصور: انا فرع من فروع الزیتونیه… و مصباح من مصابیح المشکوه… [۵۵۷] «شاخه‌ای از زیتونیه (شاید منظور شجره طوبی باشد) و مشعلی از مشعل‌های رهنمون، ما هستیم.» و انا اعلم کتاب الله و فیه… ما کان و ما هو کائن. [۵۵۸] «ما به کتاب خدا آگاه تر از هر کس دیگر هستیم و ما بر آنچه گذشت و در آینده پدیدار می‌شود، آگاهیم».
علم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم علیا علیه‌السلام الف باب، یفتح منها الف باب عندنا الجامعه، عندی مصحف فاطمه. [۵۵۹] «خدای سبحان به علی هزار در و راه دانش گشود که از هر
[صفحه ۲۵۴]
کدام هزار در دیگر گشوده می‌شود (منظور کثرت است). جامعی که همه چیز در آن نهاده شده و مصحف فاطمه (سلام الله علیها) در نزد ماست».
شیعتنا منا، بنا یعبد الله و بنا عصی الله، نحن باب الله و امناءه علی خلقه. [۵۶۰] «شیعیان ما از ما هستند ما ملاک و معیار اطاعت و عصیان خدا هستیم، ما راه و درهای به سوی خدا هستیم و ما امین خدا بر خلق هستیم».
برگرفته از کتاب امام صادق علیه السلام الگوی زندگی نوشته آقای حبیب الله احمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *