مفضل بن عمر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
از آنجا که «مفضل بن عمر» راوی این کتاب است و کسی است که امام صادق- علیه السّلام- او را سزاوار حمل این اسرار و معارف دانسته و این شگفتیها و عجایب خلقت را بر او املا فرموده، هر قدر که جایگاه رفیعش بیشتر روشن شود، بر اعتبار کتاب نیز افزوده می‌شود.
نگارنده هر چه تلاش کرد به شرح حال کاملی از این شخصیت اسلامی دست نیافت «۱» در نتیجه در این مقدمه بیشتر کوشش شده که جایگاه و منزلت مفضّل در نزد امامان معصوم- علیهم السّلام- و دانشمندان بزرگ اسلامی- رضوان اللَّه علیهم- بیان شود.
شرح حال کوتاهی از مفضّل بن عمر
نامش «مفضّل»، نام پدرش «عمر» و کنیه‌اش «ابو محمد» یا «ابو عبد
______________________________
(۱) البته در کتاب «توحید مفضّل» با مقدمه و تعلیقه‌های آقای «کاظم مظفر» مقدمه‌ای در شرح حال «مفضّل» آمده که تا حدودی به ابعاد حیات او پرداخته شده است.
شگفتیهای آفرینش (ترجمه توحید مفضل)، ص: ۱۴
اللَّه» است. «۱» و در اواخر قرن اول یا آغاز قرن دوم هجری در شهر کوفه به دنیا آمده است. «۲» وی از اصحاب جلیل القدر امام صادق و امام کاظم- علیهما السّلام- بوده است. «۳» او در نزد ائمّه- علیهم السّلام- از جایگاه رفیع و منزلت عظیمی برخوردار بوده و از اصحاب خاص آنان به شمار می‌رفته است «۴».
در عصر امام صادق- علیه السّلام- و امام کاظم- علیه السّلام- در میان مردم کوفه وکیل آنان بوده، نیز از جانب امام صادق- علیه السّلام- وظیفه داشت با اموالی که از طرف او در اختیارش گذاشته شده بود و یا اجازه اخذ آنها را از مردم داشت، میان مردم را اصلاح کند و اختلافها را بردارد. «۵» در این باره در کتاب شریف «کافی» داستانی شیرین و واقعی بیان شده که مجال ذکر آن نیست امّا خوب است که خوانندگان آن را بخوانند. «۶»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *