احادیث و سخنان, نقش تربیتی و ارشادی

هشدار امام صادق (ع) به منصور

هشدار امام صادق (ع) به منصور

منصور دوانیقی روزی امام صادق علیه السلام را احضار کرد و همین که امام وارد قصر شد، به او گفت: « به خدا سوگند، تصمیم دارم هیچ درخت خرمایی برایت باقی نگذارم و تمام اموالت را مصادره کنم.»
امام فرمود:« خداوند متعال ایوب را آزمود و او صبر پیشه کرد، به حضرت داود عطا فرمود و او شکرگزاری کرد، و یوسف به قدرت رسید و او از جرم برادرانش درگذشت. تو نیز از نسل اینان هستی و باید رفتارت مشابه آنان باشد.»
منصور با شنیدن سخنان امام گفت: « من نیز از تو گذشتم.»
آن‌گاه حضرت صادق علیه السلام فرمود: « هر کس خودش را به خون ما اهل بیت گرفتار سازد، خداوند سلطنت و حکومتش را از بین می برد.»
منصور به شدت خشمگین شد. حضرت صادق علیه السلام با مشاهده وضعیت منصور به او فرمود: « آرام باش! مگر این چنین نبود که حکومت و قدرت در دست آل ابوسفیان بود، اما همین که یزید ـ که خدا لعنتش کند ـ حسین علیه السلام را کشت، خداوند حکومت را از او گرفت و آل مروان آن را به ارث بردند؛ و در زمان حکومت آل مروان همین که هشام، زید پسر امام زین العابدین را کشت، خداوند سلطنتش را نابود کرد و مروان بن محمد به قدرت رسید؛ و زمانی که مروان، ابراهیم امام (جد منصور) را کشت، خداوند حکومت را از او نیز گرفت و اکنون خلافت به شما رسیده؟»
منصور گفت:« راست گفتی. اکنون بگو چه می‌خواهی.»
امام فرمود: « خواسته‌ای ندارم. فقط اجازه بده برگردم.»
منصور گفت: « مانعی ندارد.»
امام صادق علیه السلام از قصر منصور خارج شد.
ربیع، نگهبان مخصوص منصور، به امام گفت: « منصور دستور داده ده هزار درهم به شما بدهیم.»
امام فرمود: « نیازی ندارم. »
ربیع گفت: « اگر نپذیری، منصور خشمگین می‌شود. پولها را بگیر و صدقه بده.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *